Öne Çıkan Paylaşımlar

Antrenman Öncesi Beslenme
Spor

Antrenman Öncesi Beslenme

Antrenmandan önce ne yiyeceğinize dair pek çok yanılgı var, her gün farklı bir şey okuyor veya görüyor olabilirsiniz, buna kendim de dahil ancak antrenman öncesi besin tüketimi, vücudumuzun performans için ihtiyaç duyacağı her şeyi sağlar.

Spor salonuna ne kadar az enerji ile giderseniz o kadar düşük bir performans gösterirsiniz. Bununla birlikte değişik bir bakış açısı vermek istersem, enerjiniz olmadan spor salonuna gidip, normal rutin ve ağırlıklara devam etmeye çalışırsanız sakatlıklara bile yol açabilirsiniz. Çünkü olmayan bir enerji ve güç ile kasların ve bedenin kapasitesini aşırı bir zorlama ile yıpratabilirsiniz. Bunun yani sıra, halsizlikten ve göz kararmalarında bahsetmiyorum bile.

Bu yüzden antrenman öncesi besin tüketimi her şeydir. Spor salonuna gitmeden önce yemek yemiyorsanız, çok büyük bir yanlış yapıyorsunuz ve en kısa sürede antrenman öncesi beslenmeye önem vermeniz gerekiyor, söz veriyorum farkı hissedeceksiniz.

Gerekirse yemeğinizi yanınızda taşıyın ve gerekirse ofisin dışında, kafeterya da veya müsait bir yer bulduğunuzda tüketmeye çalışın. Ne utanın, ne de çekinin. Siz, doğru olanı yapıyorsunuz, bundan şüphe duymayın.

Karbonhidrat

  • Kaslarınız karbonhidrat glikozunu yakıt olarak kullanır.

Protein

  • Daha iyi anabolik yanıt/kas büyümesi sağlar
  • Kas iyileşmesi (recovery) gücünü artırır
  • Güç artışı ve yağsız vücut kütlesi sağlar
  • Kas performansına etkide bulunur

Yağ

  • Daha uzun ve orta düşük yoğunlukta egzersizler için yakıt kaynağıdır.

Antrenmandan 2-3 saat önce genel bütün bir öğün yemeniz önerilir. Antrenmanınıza 45-60 dakika kala gibi daha yakın yapılan tüketimler için basit karbonhidratlar ve protein seçmelisiniz.

Editörün Seçtikleri

Bir cevap yazın

Doldurulması zorunlu alanlar *