Öne Çıkan Paylaşımlar

Karantina Günleri “Kas Kaybetmek”
Spor

Karantina Günleri “Kas Kaybetmek”

Spor salonuna biraz ara verdiğinizde güç veya kas kaybı olup, olmayacağını kesinlikle merak etmişsinizdir. Karantina nedeniyle “ara vermek” bir şart olmuştur ve bu konu soru işaretleri yaratmış olabilir. Ancak kaslarınızı aktif ettiğiniz sürece düşündüğünüz gibi bir kas kaybı yaşamayacaksınızdır. İçinizi ferah tutup, gün içerisinde yapabileceğiniz direnç egzersizleri ve HIIT antrenman metodlarına devam ettiğiniz sürece her şey yerinde ilerleyecektir.

Tabi, profesyoneller için yorumum farklı olacaktır. Onlar için her bir gramın ne kadar oynadığı bile önemlidir, anlayışla karşılarlarsa sevinirim.

Daha net olmak ve araştırmalardan çıkan sonuçları söylemek gerekirse, 2-3 hafta kadar süren bir aranın kas kütlesine veya güce bir etki etmiyor. Böyle hissetmenize tek neden olan şey aslında psikolojiktir. Beyin, spor alanında düşündüğümüzden çok daha büyük bir rol oynuyor.

Görünüm için şunu belirtmek isterim; kasın görünümü konusunda meydana gelen şey, kas içindeki glikojen seviyelerindeki düşüştür. Spora ara verdiğinizde kaslardaki glikojen seviyeleri normale döner ve bu kasların daha düz görünmesini sağlar. Bunun nedeni ise glikojenlerin su tutmalarıdır.

Unutmayın, kaslarınız daha düz, küçük görünüyor diye güçsüzleşmiş sayılmazsınız.

1 gram glikojen = 3-4g su

Editörün Seçtikleri

Bir cevap yazın

Doldurulması zorunlu alanlar *